توضیحات بیشتر

دستگاه پرکن چیست؟

آیا تا به حال از خودتان پرسیده اید که ماشین های  جذاب پرکن به چه کارهایی می آیند؟ و چگونه کار می‌کنند؟ ایده اولیه برای بسته بندی نوشیدنی های گاز دار شیر و نوشابه ها و... چگونه به ذهن پیچیده انسان راه پیدا کرد و دستگاه های امروزی را تشکیل داد؟
ماشین های پرکن یکی از مهمترین تجهیزات و دستگاه‌های بسته بندی هستند که در اکثر صنعت های تولیدی کارایی فراوانی دارند. این دستگاه ها معمولا برای بسته بندی مواد غذایی یا نوشیدنی استفاده می شوند، اما استفاده از آنها برای بسته بندی بسیاری از محصولات دیگر کاربرد دارد.
در قفسه فروشگاه ها محصولات متفاوتی به چشم ما میخورد. اجناس فروشگاهی معمولا درکارتن، بطری یا یک کیسه پلاستیکی بسته بندی می شوند. به همین دلیل پرکننده های متنوعی برای محصولات مختلف در جامعه بر اساس نیاز مشتری ساخته شده است.
دستگاه پرکن همان طور که از نام آن پیداست، دستگاهی است که برای پر کردن وزن مشخصی از مواد در ظروف استفاده می شود. در واقع مهم ترین هدف آن نظم بخشیدن و بسته بندی مواد است. به علت تنوعی که در مواد وجود دارد، این دستگاه ها نیز انواع زیادی دارند. انواع دستگاه پرکن مایعات، دستگاه های پرکن پودر و گرانول ها در این دسته قرار می گیرند.
دستگاه های پرکن مایعات با توجه به غلظت مایعات به دو دسته پرکن مایعات غلیظ و پرکن مایعات رقیق تقیسم می شوند.
از این دستگاه علاوه بر صنایع غذایی، در صنایع بهداشتی و دارویی و لوازم آرایشی نیز استفاده می شود. از مهم ترین خصوصیات آن سرعت بخشیدن به فرآیند تولید است..
 اتوماسیون دستگاه پرکن می تواند به سه شکل دستی، اتوماتیک و نیمه اتوماتیک باشد. این دستگاه می تواند امکانات مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال، بعضی از آن ها به دستگاه دربند نیز مجهز هستند که موجب می شود روند تولید محصول نهایی سرعت بیشتری داشته باشد.
دستگاه پر کن بر اساس تقاضا ساخته و تولید می شود. ممکن است که در یک فرآیند تولیدی، تعداد محصول خروجی زیاد نباشد که در این صورت از دستگاه های دستی پرکن استفاده می کنند یا اینکه ممکن است ظرفیت تولید بالا باشد که در این صورت نیاز یک دستگاه پرکن تمام اتوماتیک، لازم و ضروری می باشد.
طیف وسیعی از مواد با دستگاه پرکن قابل پر کردن در ظروف و حتی کیسه هستند. از پرکاربردترین این محصولات مایعات و گازها هستند. ماشین آلات پرکن مایعات رقیق وغلیظ ماگما برای محصولات مواد نیمه مایع مثل انواع ارده ، شیره ،ژل ها، سس و رب گوجه فرنگی، انواع اسیدها ، دئودورانت و حتی رژ لب کاربرد دارد.
آیا می دانید یکی از مزایای استفاده از دستگاه پرکن چیست؟ این که مشکل پر کردن مایعات گازدار مثل نوشابه یا محصولات شوینده مثل فوم یا مایع دستشویی با استفاده از این دستگاه به راحتی قابل حل است.
- دستگاه پرکن مایعات
دستگاه های پرکن مایعات با در نظر گرفتن تنوع بسیار زیاد مایعات خوراکی و غیر خوراکی قابل بسته بندی به انواع فشاری، پیستونی و پمپی تقسیم می شوند. بیشتر این دستگاه ها به شکل نیمه اتوماتیک و روتاری هستند. این دستگاه های که برای پر کردن مایعات کاربرد دارند، به دو دسته پرکننده حجمی و پرکننده مایع بر اساس سطح کاربرد دارند. در پاسخ به این پرسش که انواع دستگاه پرکن چیست می توان گفت انواع دستگاه پرکن مایعات غلیظ و رقیق در آن دسته قرار داد.لازم به ذکر است ماشین آلات پرکن مایعات رقیق وغلیظ ماگما تمامی قابلیت های فوق را بصورت یکجا دارد.
فیلرهای ماگما یکی  از روش های پر کردن محصولات است که محدوده ی گسترده ای از مایعات غلیظ و رقیق و اسیدی تا مواد دارای ویژگی ویسکوزیته (خمیر مانند: رب، عسل، کره و غیره) را پشتیبانی می کند. این فیلرها به چندین سر برای پر کردن مجهز هستند که یکی از مزایای این پمپ های جابجایی مثبت، سرعت بالا نسبت به نوع پرکن های دیگر می باشد. با اطمینان می گوییم که درصد خطای این دستگاهها با تلرانس بسیار پایین و صرفه اقتصادی چشمگیری در مقایسه با پر کن های دستی وسنتی می باشد.
   
در مواردی ممکن است ظروفی که برای پر کردن به کار می روند، حجم متغیر نسبت به هم داشته و کوچک و بزرگ باشند که با داشتن ماشین آلات پرکن مایعات رقیق وغلیظ ماگما این مشکل نیز به راحتی قابل حل می باشد.
دستگاه های پرکن حجم معینی از مایعات را به داخل ظروف منتقل می کنند. در صورتی که یک ظرف حجم بزرگ تری داشته باشد، سطح مایع پر شده ظرف بزرگ تر از سطح مایع ظرف کوچک تر کمتر است. به این ترتیب، در صورتی که برای پر کردن مایعات از ماشین آلات پرکن مایعات رقیق وغلیظ ماگما استفاده شود، این اختلاف سطح ایجاد نخواهد شد. دستگاه های پرکن بر طبق حجم ظروف عمل می کنند و اندازه ظروف برای آنها مهم نیست و سطح مایع پر شده برای همه ظرف ها یکسان است.